Jak wydłużyć życie? Czyli strategia przetrwania

Długość życia organizmu wielokomórkowego jest determinowana prze wiele czynników takich jak liczba podziałów komórkowych, stabilność genomu, mechanizmy naprawcze chroniące komórki przed uszkodzeniami. Ewolucja wykształciła wiele strategii przetrwania, jedna z nich to „geny Zombie”, które chronią długo żyjące organizmy przed rozwojem choroby nowotworowej. Inną strategią jest wykształcenie mechanizmów naprawczych, które pozwalają na eliminację wadliwych komórek, hamują ich podziały lub paradoksalnie przyspieszają starzenie tych komórek, u których doszło do niebezpiecznych mutacji.

Z długością życia organizmu ściśle związane jest stężenie niektórych cukrów. Nadmiar glukozy przyspiesza starzenie, natomiast u bardzo prymitywnych organizmów z działu pierwoustych, do których zaliczane są na przykład modelowe organizmy C. elegans, występuje oryginalny wielocukier o nazwie trehaloza, który chroni organizmy przed wysychaniem i zapewnia im długowieczność.

Czy organizmy wyższe są w stanie wykorzystać tę strategie do przetrwania w warunkach niekorzystnych? O tym dowiecie się na moim wykładzie.

Prelegent